تبلیغات
دغدغه های دو آشنا

دغدغه های دو آشنا
محبت را دوای درد می دانم... یاعلی مدد
قالب وبلاگ
کم و بیش شاهدیم در هر نقطه و مکانی گروهی و دسته ای با پلاکاردهای همشکل و چهره های خاص و متمایز جلوی یک درب (درب کجاست، مهم نیست) تجمع می کنند و شعار می دهند. این روزها که همه از دیپلماسی لبخند ظریف می نالند، من که خودم منتقد روند مذاکرات هستم لازم دیدم این بار از مذاکره کنندگان که بعضا مظلوم واقع می شوند دفاع کنم. 

در کل در تاریخ مذاکرات هسته ای ما شاهد سه دوره به خصوص بوده ایم.
1) دوره اصلاحات
2) دوره غیر اصلاحات
3) دوره حال

عموما کسانی که با شیوه مذکور از دستگاه دیپلماسی انتقاد می کنند طرفداران دوره دوم مذاکرات هستند. اگر یادتان باشد دوره دوم خود شاهد دو دوره مجزا بود، دوره کوتاه اولیه (که علی لاریجانی سکان دار مذاکرات بود) و بعضا کم فروغ هم نبود و دوره بلند مدت ثانویه! حالا اگر به صحبت و بحث نداشته منتقدان چنینی مذاکرات(تظاهرات خودجوش) برویم شاهد خواهیم بود آن ها برگشت به این حالت مذاکرات بلند مدت ثانویه (که برخی رسانه ها در آن برهه از نتایج آن با نام پیروزی یاد می کردند = عدم توافق) را خواستارند. که البته در آن برهه کسی نمی توانست و نمی خواست تظاهرات خودجوشی صورت پذیرد و نمی کرد چنین!

کلاهمان را قاضی کنیم. مذاکره فرسایشی بدون توافق دیروز، رجحانی به تمدیدهای امروز ندارد. تحریم های دیروز که همزمان بود با به اصطلاح پیروزی های گروه مذاکره کننده آن روز، فشار حداکثری امروز را نتیجه داده. کسانی از دیپلماسی لبخند ظریف انتقاد می کنند و شاید بهتر است بگویم یقه می درند که به انتقادهایی که به خودشان می شد یا پاسخ نمی گفتند و یا منتقد را با آماجی چون «صدای رسانه های بیگانه، وطن فروش، ضد ارزشی، خائن و قس علی هذا» مورد حمله قرار می دادند و در این راه سخنرانی ها می کردند. در ثانی تحریم های منتج از مذاکرات غیراصولی و احساساتی دیروز هم بر قدرت مانور مذاکرات حال بی تاثیر نیست. کشوری که بخشی از صنعت ملی اش بنا به سوء مدیریت دیروز خفت، کم تر می تواند از تحریم های جدید نهراسد و مذاکره کننده اش حق دارد لبخند بزند و صبر کند و چاره یابی کند. حال مسببان تحریم های دیروز یقه دیپلماسی لبخند را گرفته اند که چه شد تحریم هایی را که ما راه انداختیم را از سر راه برنداشتی! کسانی که به جلو افتادن از "ولی" مشهورند و همیشه این جلو افتادن هایشان کم هزینه هم نیست و البته زیانش برای همه است. همه مردم مسلمان ایران. به خصوص شادباشیدهای نابجایشان.

خود را بری از خطا دیدن و دیگران را بی دین شمردن، چیزی جز بدنامی خود و انزوای ناخواسته را در پیش ندارد. چنین حرکات ناآگاهانه و از سر جهل، که نوعی بیش فعالی است، این بیانیه دادن ها و این تجمعات خودجوش! شما را به جایی می برد که از آن فراری هستید. جای دارد وظیفه تاریخی خود را بدانید و جای چوب لای چرخ گذاردن برای ملت، اگر حامی مذاکرات نیستید، منتقد باشید، اما منصفانه و خیرخواهانه. صلوات.

این هم هدیه من به دیپلماسی لبخند ظریف برای دلجویی از آن ها در برابر انتقادات جهت دار:

یک تذکّر مهم و لازمی را بدهم: هیچ‌کس نباید این مجموعه‌ی مذاکره‌کنندگان ما را با مجموعه‌ی شامل آمریکا - همان شش دولت، به‌اصطلاح پنج بعلاوه‌ی یک - سازش‌کار بداند؛ این غلط است؛ اینها مأموران دولت جمهوری اسلامی ایران هستند، اینها بچّه‌های خودمان هستند، بچّه‌های انقلابند؛ یک مأموریّتی را دارند انجام میدهند. کار سختی هم هست [که‌] بر عهده‌ی اینها است؛ دارند با تلاش فراوان آن کاری را که بر عهده‌ی آنها است انجام میدهند. بنابراین نباید مأموری را که مشغول یک کاری است و مسئول یک فرایندی است مورد تضعیف یا توهین یا بعضی از تعبیراتی که گاهی شنیده میشود - که اینها سازش‌کارند، و مانند اینها - قرار داد؛ نه، این حرفها نیست. این را هم توجّه داشته باشید، این مذاکره‌ای که امروز دارد انجام میگیرد با شش کشور - که آمریکا هم جزو این شش کشور است - فقط در مورد مسائل هسته‌ای است و لاغیر. بنده هم اوّلِ امسال در مشهد مقدّس در سخنرانی گفتم [که‌] مذاکره در موضوعات خاص اشکالی ندارد؛ منتها گفتم من اعتماد ندارم، خوشبین نیستم به مذاکره، لکن میخواهند مذاکره کنند، بکنند؛ ما هم به اذن‌الله ضرری نمی کنیم.

حضرت آقا - 92/8/12
برچسب ها: تظاهرات خودجوش، مذاکرت هسته ای، مخالفان مذاکرات هسته ای،
[ یکشنبه 19 بهمن 1393 ] [ 10:06 ق.ظ ] [ پدرام کاویان ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

دلها به یاد خدا آرام میگیرد. رعد آیه ۲۷


الهى اگر تقسیم شود، به من بیش از این که دادى نمیرسد، فلک الحمد
علامه حسن زاده آملی
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

استخاره آنلاین با قرآن کریم