تبلیغات
دغدغه های دو آشنا

دغدغه های دو آشنا
محبت را دوای درد می دانم... یاعلی مدد
قالب وبلاگ
امروز در یک شبکه عربی نماهنگی از خوزه موخیکا را دیدم که حین مصاحبه با تلویزیون درخواست یک فقیر را اجابت کرد و 6 دلار به او داد! موخیکا را زیاد نمی شناسم فقط شنیده ام فقیرترین رئیس جمهور دنیاست. (مردم کشورش او را په په می نامند.)
البته اینکه طبق آموزه های اسلام چه کسی باید فقیرترین رئیس جمهور جهان باشد معلوم است (آموزه همسان فقیرترین فرد امت زندگی کردن رئیس کشور). حرفم این نیست. بگذریم. نمی خواهم از ساده زیستی حضرت آقا هم بگویم. کتاب ها هست. خودتان بخوانید. موخیکا یک وولکس واگن قورباغه ای قدیمی دارد که حتما دیده اید. حاضر نشد آن را به یک سرمایه دار خاورمیانه (حتما یک شیخ حاشیه نشین خلیج پارسی) به قیمت یک میلیون دلار بفروشد. می گوید: «تا زمانی که زنده ام این خودرو در گاراژ خانه روستایی ام باقی می ماند.» حرفم این هم نیست که چرا از مسئولان ما کسی وولکس واگن قورباغه ای سوار نمی شود. که البته عقلانی هم نیست! هم قطعاتش گیر نمی آید و هم به ایمنی خودروهای داخلی نیست! موخیکا از 1500 دلار درآمد ماهیانه اش نیمی را خرج فقرا می کند. 1500 دلار 3300 تومانی هم می شود 4.950.000 تومان. حرفم این نیست که چرا حقوق برخی مدیران بیش تر از این حرف هاست. که البته به احتساب میزان عملکرد و تورم و خرج آقازاده ها کم هم هست. ولی حرفم این هست که پیشوای پارسایان امیرمومنان(ع): در نامه 45 نهج البلاغه می فرمایند: «آگاه باش برای هر مسلمانی، پیشوایی است که باید از او پیروی کند و به نور او روشن شود. اینک بدان که پوشاک پیشوای تو در این دنیا، جامه ای پاره و پشمین و طعامش، خوراکی ناگوار و قرص نانی جوین است و پیوسته به اینها بسنده می کند. شما نمی توانید چنین زندگی کنید، ولی مرا به زهد و پاکدامنی و کوشش در راه حق و عدالت یاری کنید. به خدا سوگند! در این دنیا درهم و دینار و طلایی نیاندوخته و از غنیمت های آن ثروتی پس انداز نکرده ام و به جز این ردای کهنه که بر تن دارم، جامه دیگری برای خویش تدارک ندیده ام.»
مولا می فرمایند شما نمی توانید چنین زندگی کنید. ولی می فرمایند زهد می توانید. کوشش در راه حق می توانید.  کوشش در راه عدالت می توانید.
خدا پدر و مادر مسئولی را بیامرزد که شبش صبح  می شود و هم او پیگیری این فرمایش حضرت امیر(ع) است. و نیامرزد کسی را که ...
حضرت آقا فرمودند: «ما بر اساس نگاه اسلامی، تحقق کامل عدالت و محو هرگونه ظلم را هدف قرار داده‌ایم که برای پر کردن فاصله وسیع وضع موجود و تحقق عدالت اجتماعی، باید تلاش مستمر، جدی و همه‌جانبه انجام داد.»
من نمی گویم مسئولین مثل موخیکا نیمی از حقوقشان را صرف خیریه کنند. نه. اما به اندازه صد در صد حقوقشان برای رفع فقر و بسط عدالت تلاش بکنند. ما هیچکدام نمی توانیم به فرموده قشنگ مولا مانند او بزی ایم. اما حتما شما مسئولین می توانید اندازه موخیکا ساده زیست باشید. اگر بخواهید.
البته بعضی مسئولین مثل په په زندگی می کنند، حقا هم روی په په را کم کرده اند. اما نه په په رئیس جمهور. بل په په فوتبالیست!

برچسب ها: عدالت، موخیکا، په په، مسئولین، ساده زیستی، ساده زیستی مسئولین، فقیرترین رئیس جمهور جهان،
[ یکشنبه 9 آذر 1393 ] [ 07:27 ب.ظ ] [ پدرام کاویان ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

دلها به یاد خدا آرام میگیرد. رعد آیه ۲۷


الهى اگر تقسیم شود، به من بیش از این که دادى نمیرسد، فلک الحمد
علامه حسن زاده آملی
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

استخاره آنلاین با قرآن کریم